دانلود قالب الوشاپ Aloshop رایگان فلو یا جریان چیست - کارگاه اموزش فلوسازی سلفامین رایگان - فلو در رپ - فلو و استایل - آموزش دلیوری

کارگاه فلو سازی سلفامین

 

با سلام خدمت شما همران سایت بایسل در یکی از قسمت های اموزش رپ فارس … میخواهیم امروز با یکی از اموزش های رپ فارس در خدمت شما باشیم فلو یا جریان چیست ؟ اموزش فلو در رپ در کارگاه اموزش فلوسازی سلفامین فلو و استایل و آموزش دلیوری . گروه سلفامین سایت بایسل اموزش رپ فارس روبرای شما اماده کرده …

اگر تازه به زمینه هیپ هاپ پا گذاشته باشید حتما واژه فلو استایل به گوش شما خورده و کنجکاو میشد که بدونید چیه واقعا؟

ایا اموزش فلو هست؟ اصلا فلو چیست ؟  چطور میتونم یه رپر خوب بشم  … خوب سایت بایسل در خدمت شماست که تمام ابهامات شمارو برطرف کنه و اموزش هیپ هاپ رو در گروه سلفامین به شما یاد بده اگر میخواهید بدونید در مورد فلو رایم استایل حتما ادامه مطالبو بخونین

 

 

کارگاه اموزش فلوسازی سلفامین

 

 

 

 

 

فلو یا جریان چیست ؟ اموزش فلو در رپ در کارگاه اموزش فلوسازی سلفامین فلو و استایل و آموزش دلیوری . گروه سلفامین بایسل اموزش رپ فارس روبرای شما اماده کرده ...
فلو یا جریان چیست ؟ اموزش فلو در رپ در کارگاه اموزش فلوسازی سلفامین فلو و استایل و آموزش دلیوری . گروه سلفامین بایسل اموزش رپ فارس روبرای شما اماده کرده …

کارگاه اموزش فلوسازی سلفامین

بیت (ضرباهنگ) مجموعه ای از عناصر پیوسته ، اعم از ریتم ها و ملودی های جاری ای میباشد که با اولویت های خاصی طبقه بندی شده اند ، آنجا که ریتم بالا تر است ، لحن شکسته تر و آنجا که ملودی منظور جریان باشد ، لحن اجرا ملودیک تر است .

 

این قاعده به سادگی نشان میدهد که تمامیت رپ ، شکسته خوانی نیست و بخشی از صنعت رپینگ به خوانش روان و بدور از بالا پایین شدن های مکرر متن به اجرا گذاشته میشود.دقت داشته باشید که فلو ، مشتق شده ی اجزای یکی از همین نوع عناصر است ، برای نمونه فلوی کوبشی از کوبش کیک ها و جای هجاهای کوتاه و کشیده صحبت میکند و اینجا دقیقا مرز یک #فلو با اجزای عناصر ضرباهنگ میباشد.

Rap (rhythm & poem )

قاعده ریتم و شعر

هر شعر وزن و ریتم مخصوص به خودش را دارد ، پس با این حساب واژه #ریتم در این معنا ،گزارشی از جریان یک ریتم خارجی به نام #فلو را میدهد .این ریتم یا از جذب یک جز (مثلا ریتم ملودی ها ) به دست می آید و یا از ترکیب دو یا چند جز در دسترس .در مقالات و نوشته های گذشته دیدیم که چگونه میتوان از ضرباهنگ بعنوان یک مسیر منسجم در ساخت های فلو سازی ایده گرفت.

 

اگر آهنگساز ایده های فلو سازی خود را از طریق ضرباهنگ بجا بگذارد ، به اجرا تنوع داده است ، و راهکار آن هجا خوانی های متفاوت در زمان ساخت یک اثر موسیقایی میباشد .بطوریکه آهنگسازان ابتدا با طراحی انواع ضرب و ملودی، فضای بیکرانی از کنش و واکنش را بین عناصر ایجاد کرده و پس از آن به حرکت فلو اندیشه اضافه میکنند .در مسیر جهانی شدن رپ فارس پیش از رپر ها ، نیاز به دانش آهنگسازی به سبک جهانی بسیار اولویت دارد و اگر به مانند گذشته تنها به ساختن فضاهای بی نشاط و بی تحرک ادامه بدهیم سهم چندانی از میدان های جهانی نخواهیم داشت.

کارگاه اموزش فلوسازی سلفامین

خوب خدمت شما هستیم در خصوص ادامه اموزش فلو در هیپ هاپ

فلو چیست ؟

کارگاه فلو سازی سلفامین
از گذر مطالب پیشین ،میرسیم به جریان کلمات و چینشی که از پشت سر هم قرار گرفتن صداهای منظور شعرمان بدست می آید ، یعنی عنصر #توالی_در_لحن .
این عنصر پس از آنکه شما لحن (صفتی کیفی بر مبنای طول و تاکید هجایی در واژه گان ) مشخصی را بر سر یک واژه تایین میکنید ، با بررسی کلمات هم سایه

و یا هم شکل (مثلا قافیه ها ) ، به شکلی تداوم همان #لحن را پیگیری میکند.
گفتیم لحن یک صفت است ، از طریق یک راه حل ساده میتوان نتیجه گرفت کلماتی که بستر معنایی آنها مشترک است ، یک منظور واحد را میرسانند و اگر بتوان صفت و حالتی را در بیان آن منظور پیدا کرد ، آن #صفت قابل تعمیم به تمامیت بستر موضوع را دارد.

اما نکته بعدی ، مقیاس و اندازه این صفت بر سر واژگان هم معنا یا همبستر میباشد که تعین میکند کدام واژه با چه شدتی از لحن ، اجرا شود . برای پاسخ شما اینبار باید واژگان را کلمه به کلمه و بسیار کند با صفت مشترکشان مقایسه کنید ، تا مسیر لحن یا همان جریان خواندن شکل بگیرد و با آن صفت ، روح واژه را در اجرای آن جریحه دار کنید .بسته به توانایی کسبی و تجربی هر فرد امکان نفوذ در جریان هجاها نیز وجود دارد که جای مناسبی برای تمرین روزانه هر آرتیست حرفه ای میباشد .

فلو(جریان رپ) به دو بخش اصلى تقسیم میشه ؛ رایم و ریتم

در این بخش قصد دارم خیلى ساده به قضیه رایم نگاه کنیم.

رایم همون قافیه هاى رپ هست که باید از نظر وزن رعایت بشه.

حالا این رایم ها میتونه وسط مصرع قرار بگیره (Internal ryhme) و میتونه آخر مصرع قرار بگیره (Matching verse end) دقیقا مثل چى..؟ دمتون گرم مثل قافیه هاى معمول که هممون میشناسیم. پس یه نکته که الان فهمیدیم چیه؟ اینکه یکى از تفاوت هاى رایم و قافیه اینکه رایم تو وسط مصرع هم میتونه بیاد اما قافیه حتما باید آخر مصرع بیاد.

اصلا همین اینکه اجازه داریم رایم رو تو قسمتى به جز قسمت پایانى مصرع استفاده کنیم باعث میشه بتونیم فلوهاى مختلفى داشته باشیم چرا..؟ چون میتونیم به گونه هاى مختلف رایم بچینیم که بهش میگن چیدمان رایم، همون اصطلاحى که همه باهاش کلاس میزارن

کارگاه اموزش فلوسازی سلفامین

#کارگاه_فلو_سازی
طرز فکری که #فلو را از خوانش رپ نوشته های آرتیست بجریان میگذارد ، اگرچه سهم زیادی در جریان دادن به لحن دارد ، اما همچنان از ساختار یک موسیقی خوب چند قدمی عقب تر میماند .چیزی که آهنگسازان ما در مرحله #تنظیم نهایی یک قطعه باید مورد توجه قرار بدهند این است که موازی با جریان محتوا ،لحن و فلوی آرتیست (رپر) ، باید ابعداد ، رنگ ، جنس و دامنه فرکانسی اصوات را به شکلی از فرم برسانند که کلام تماما در ضرباهنگ بنشیند و اصطلاحا اثر دو لحنی نباشد.

#لحن_در_ضرباهنگ_به_چه_معناست ؟
لحن در ضربآهنگ از توالی نغمه های بالا رونده و پایین رونده به وجود می آید و معمولا با تکیه زدن بر ریتم درونی خودش و یا بیرونی آن (مثلا ریتم درامز ) ، راهی به سوی بیان احساسات باز میکند که ما آن را به شکل یک لحن مستقل میشنویم.

 

بسته به مهارت آهنگسازان این مرحله از خلاقیت های فراوانی پوشیده خواهد شد که آب و تاب آن در جریحه دار شدن افکار رپر بسیار تاثیر گذار است و به وی در زمان نگارش شعرش ، الهامات کثیری میبخشد.پس از اتمام نوشتن رپر اولین بخش از جریان خواندن را پشت سر میگذارد اما لحن همچنان به حالت تعلیق میماند تا زمانی که تنظیمی بر مبنای محتوای نوشته ها مجدد بر نغمه های موسیقی وارد بشود و مفهوم کلام از ضرباهنگ هم قابل شنیدن باشد .

آرتیستهای جوان دقت داشته باشید که بجز موارد اندکی ، شما هرگز نباید لحن خواندن خود را از راستای مفهومی آن به علت یک شکل شدن با #ضربآهنگ دچار انحراف کنید که علاوه بر از دست رفتن معنای شعر ، خاصیت همراهی گری موسیقی نیز از دست خواهد رفت .

فلو و استایل چیست:

فلو و استایل رابطه مستقیم با تکست دارن به همین دلیل توضیحات مختصری در این باره میدیم.
“فلو” (flow) به معنای لغوی جریان یا رَوان است. بعضی جاها وقتی آهنگی گوش می کنیم ، برامون جالبه که قسمتی از تکست نه قافیه داره نه وزن ، ولی چجوری انقد رَوون رو بیت سواره ؟! چجوری انقد گوش نوازه…؟ فلو یعنی سوار کردن کلمات روی بیت و چینش درست کلمات ، ساختن قافیه با استفاده از صداها و ربط دادن مصرع ها به هم و بیان درست هجا ها (همون بخش یا وزن ها)
“استایل” (style) به معنای لغوی سبک یا روش است.

 

این مورد قابل درک تر از فلو هست ، استایل همون “حس” لحن گفتاره که نشون دهنده تن صدای شماست. یعنی با عوض شدن هر ژانر و هر موضوع ، برای بهتر القاء کردن احساسات استایل هم تغییر میکنه.برای اینکه بهتر متوجه بشید آهنگ های مختلف با سبک های مختلف رو با هم مقایسه کنید ، مثل نیلوفر آبی و هوهو چی چی از رضا پیشرو

خیلی از آهنگ ها هستن که وقتی در حالت عادی متن شعرشون رو میخونیم متوجه نمیشیم چی نوشته یا نمیدونیم چجوری وزن و قافیه ساخته شده ، مثل آهنگ های بابک تیغه ، اینجور آهنگ ها با یه استایل و فلوی قوی اجرا میشن که کار رو هم خیلی زیبا تر و گوش نواز تر میشنویم.

فلو یا جریان چیست ؟ اموزش فلو در رپ در کارگاه اموزش فلوسازی سلفامین فلو و استایل و آموزش دلیوری . گروه سلفامین بایسل اموزش رپ فارس روبرای شما اماده کرده …

آموزش دلیوری

کارگاه اموزش فلوسازی سلفامین

دلیوری و فلو

پیش از این در نوشتاری تحت عنوان «شین مثل شنونده» ابعاد مختلف موسیقی رپ را مورد بررسی قرار شد امّا در بخش فنّی آن متن، بیشترین تلاش بر روی بحث «رایم» متمرکز شده بود لذا در این نوشتار قصد داریم دو عنصر اساسی موسیقی رپ یعنی «دلیوری و فلو» را تشریح کنیم.

دلیوری (Delivery) چیست؟

دلیوری، در لغت به معنای نحوه بیان و شیوه سخنرانی است. در موسیقی رپ نیز به معنی نحوه بیان ابیات (خط‌ها)، جمله‌ها و واژه‌ها است. واژه‌ها و جمله‌ها را می‌توان به روش‌های مختلفی بیان کرد. برای مثال جمله «دنیای زیبایی است» را می‌توانید به شیوه‌های مختلفی بیان کنید.

 

می‌توانید آن را با لحنی خشک و یا طعنه آمیز بیان کنید، آن را فریاد بزنید و با به آرامی بیان کنید. می‌توانید با لهجه های مختلف آن را بیان کنید و دیگر شیوه‌های مختلف که می‌شناسید امّا بیانی که با معنای جمله ارتباط بیشتری داشته باشد، جذاب‌تر و مناسب‌تر خواهد بود. نحوه بیان یک رپر نیز به همین صورت است و هر شخص می‌تواند دلیوری خاص خود را داشته باشد. عوامل مختلفی بر خروجی دلیوری شخص تاثیر می‌گذارد. جنس صدا، گام صدا، لهجه، حس غالب، ملودی و لحن گفتار از اساسی‌ترین عوامل تاثیرگذار بر دلیوری است.

 

آن‌چنان که می‌دانیم، لیریکس مجموعه‌ای از واژه‎ها و جمله‌های گوناگون است که طبق اصولی خاص سازماندهی شده است. در حین اجرای لیریکس برخی لغات بنابر دلایلی با قدرت بیشتری تاکید و کوبیده می‌شود و طبیعتاً توجه شنونده به این لغات بیشتر جلب خواهد شد لذا تاثیر دلیوری در میان این لغات که عموماً رایم‌های پایانی و واژه‌های تاکیدی را شامل می‌شود، بیش از پیش قابل اهمّیت و ملموس است.

وظیفه و کار اصلی دلیوری، انتقال حس است. انتقال احساس (خشم، نفرت، شادی، عشق، طنز، غم، ادعا، طعنه و…) نهفته در ورای مفهوم واژه‌ها و جمله‌ها، باید متناسب با فضای بیت و محتوای آهنگ باشد. هر چه نحوه بیان لیریکس با معنای آن تناسب بیشتری داشته باشد، مسلماً انتقال حس بهتر صورت می‌پذیرد.

در مجموع، دلیوری نحوه بیان رپر را شامل می‌شود که تاثیر بسزایی بر جذب شنونده به اثر تولیدی دارد. در پایان برای درک بهتر، مثال‌هایی در باب انواع دلیوری از میان خواننده‌های معروف جهان ذکر خواهد شد.

امنم: دلیوری گام بالا و خشمگین (توام فریاد و تغییرات فراوان)

اسنوپ داگ: دلیوری گام پایین و کم جان

داکتر دره: دلیوری قدرتمند و کوبنده

کندریک لامار: دلیوری خش دار، خاص و نو

گیم: دلیوری خش دار و بم

فیفتی سنت: دلیوری قدرتمند، کوبنده و سرحال

نیت داگ: دلیوری ملودی‌محور

 

فلو (Flow) چیست؟

کارگاه اموزش فلوسازی سلفامین

*جهت درک بهتر مفهوم «فلو»، در این بخش مثال‌هایی از آثار رپ فارسی انتخاب گردیده است. قابل ذکر است که ذکر یا عدم‌ذکر نام‌ها، دلیلی بر تایید یا عدم تایید افراد نخواهد بود.

پیش از پرداختن به مفهوم فلو، لازم است دو عنصر پایه و بااهمّیت ساختمان فلو (ریتم و رایم) را به اختصار مورد بررسی قرار بدهیم. (بررسی اجمالی در نوشتار «شین مثل شونده» انجام گرفته است.)

ریتم: به نقل از کتاب تحلیل ردیف موسیقی ایران، «ریتم عبارت از گردش و دور زمان‌ها و کشش‌های نت‌ها یا نغمه‌های موسیقی است که باهم متناسب بوده و با نظم و ترتیب معین از نظر کمیت و کیفیت، جریان می‌یابند». به بیان ساده‌تر، در موسیقی به تکرار مستمر یک فرآیند پایدار در زمان مشخص «ریتم» گفته می‌شود.

برای درک بهتر، یک آهنگ را به دلخواه انتخاب کنید و با دقّت به بیت (beat – instrumental) آن گوش فرا بدهید. اگر با دقّت به آن توجّه کنید، عموماً صداهایی (در بحث ما مولفه مدنظر، صداهای ضربه مانندی است که درواقع ضربآهنگ بیت را تشکیل می‌دهد) در بیت به صورت پیوسته و قابل لمس تکرار می‌شود که درواقع ریتم یا همان روح حرکت آن موسیقی را تشکیل می‌دهد. عموماً روح ریتم در بیت آهنگ رپ را ضرب‌آهنگ بیت و روح ریتم در اجرای خواننده را تاکیدهای گفتاری او سامان می‌بخشد.

آن‌چنان که می‌دانیم، هر کلمه می‌تواند شامل یک تا چند سیلاب باشد. به آن سیلابی که در گفتار بر آن تاکید می‌شود، سیلاب تاکیدی و خود آن لغت را لغت تاکیدی می‌نامیم. معمولا تاکیدی بودن سیلاب‌ها با نوع بیان، لهجه و نحوه گفتار فرد ارتباط دارد و می‌تواند برای هر شخص متفاوت باشد. در نهایت، این سیلاب‌های تاکیدی‌ است که سبب ایجاد و حفظ ریتم اجرای خواننده می‌شود.

رایم: سیلاب‌های هم وزن و تکرار شونده‌ای که طبق قواعد خاصی طراحی و در بدنه لیریکس پیاده سازی می‌شود. رایم‌ها را از دو منظر «وزن و چیدمان» می‌توان بررسی کرد.

کارگاه اموزش فلوسازی سلفامین

وزن رایم :

رایم‌ها به لحاظ وزنی به سه دسته (تک، جفت و چند سیلابی) تقسیم می‌شود. در ادامه مثال‌هایی از انواع وزنی رایم‌ها را می‌توانید مشاهده کنید.

تک سیلابی: رویایی پر از ترس / وابسته به لحظه‌های دم (ترس tars)) – دم (Dam))

جفت سیلابی: هیچ‌کدوممونم نیستیم بیکار – در حال ساخت و ساز ایران (بیکار (Bi+Kur) – ایران (E-run))

چند سیلابی: اینجا ایران ی گربه هفت هزار ساله – که زنده است تا وقتی که نفت خام داره

هفت هزار ساله (Haft-He-zur-Su-le) – نفت خام داره (Naf-te-khum-du-re)

چیدمان رایم:

مکان رایم‌های موجود در لیریکس که درواقع چیدمان و نحوه قرارگیری رایم‌ها در هر خط را مشخص می‌کند، به طور کلی به دو بخش زیر قابل تقسیم است.

رایم‌های پایانی: هیچکدوممونم نیستیم بیکار – در حال ساخت و ساز ایران

دو واژه ی «ایران و بیکار» به عنوان رایم‌های موجود در خط بالا، به لحاظ مکانی در پایان خط قرار گرفته است.

رایم‌های درونی: آ اندازه حرفام کاغذ نیست – باختم تویه باور کارم نیست

علاوه بر رایم‌های پایانی موجود در خط بالا، دو واژه «باختم و باور» نیز هم‌وزن و به لحاظ مکانی، رایم درونی محسوب می‌شود.

توجّه داشته باشید که رایم‌ها در مجموع کلمات، حروف و حتی صداهای هم‌وزن را شامل میشود. همچین به لحاظ مکانی و پیاده‌سازی، دارای محدودیت مکانی نیست.

مفهوم فلو (Flow)

فلو یا جریان چیست

حال آن‌که با دو عنصر «ریتم و رایم» آشنا شدیم، به بسط موضوع اصلی یعنی فلو می‌پردازیم. برای درک صحیح از نحوه کار فلو، دو موج موازی را در نظر بگیرید که در امتداد یکدیگر در حرکت‌اند. موج اوّل، شامل «چیدمانِ رایم‌هایِ درونِ لیریکس» و موج دوّم، شامل «سیلاب‌ها و رایم‌هایِ تاکیدیِ هماهنگ با ضربآهنگِ بیت» است.

ترکیب نوسانات این دو موج باهم سبب ایجاد الگویی موسیقیایی می‌شود که در نهایت با ضرب‌آهنگ بیت آمیزش موسیقیایی پیدا کرده و فلو را تشکیل می‌دهد. در نتیجه، هر چه میان آن‌ها هماهنگی وزنی و مکانی بیشتری برقرار باشد، فلوی ایجاد شده شناورتر خواهد بود. شکل «الف» دو خط ابتدایی آهنگ « فانوس» از رضا پیشرو* را از همین جهت بررسی کرده است.

قابل ذکر است که فلو دارای انواع مختلفی است، می‌تواند به صورت آهسته یا سریع، پیوسته و یا پر مکث اجرا شود. نحوه نوشتن لیریکس یا به تعبیر بهتر، نحوه طراحی و چیدمان رایم‌های موجود در لیریکس، تاثیر فراوانی در فلوی خروجی دارد.

دلیوری چیست؟xفلو چیست؟xآموزش تئوری و عملی فلو در رپxآموزش دلیوریxاستایل در رپ چیست؟xدرک فلو و دلیوری در رپxنقش فلو در موسیقی رپxفلو یا جریان چیست؟xفلو رپ و دلیوری رپxجریان در رپ و استایل رپر
دلیوری چیست؟xفلو چیست؟xآموزش تئوری و عملی فلو در رپxآموزش دلیوریxاستایل در رپ چیست؟xدرک فلو و دلیوری در رپxنقش فلو در موسیقی رپxفلو یا جریان چیست؟xفلو رپ و دلیوری رپxجریان در رپ و استایل رپر

همچنین برای درک بهتر این موضوع، می‌توان بیت آهنگ را به دریایی مواج تشیبه و اجرای خواننده را به کشتی شناور بر آن تشبیه کرد. منطقاً این کشتی باید به‌گونه طراحی و هدایت شود که بر روی آب شناور بماند. در نهایت هماهنگی میان حرکت کشتی و امواج دریا، سبب شناور ماندن کشتی می‌شود که درواقع همان فلوی مورد بحث است.

فلو یا جریان چیست ؟ اموزش فلو در رپ در کارگاه اموزش فلوسازی سلفامین فلو و استایل و آموزش دلیوری . گروه سلفامین بایسل اموزش رپ فارس روبرای شما اماده کرده ...
فلو یا جریان چیست ؟ اموزش فلو در رپ در کارگاه اموزش فلوسازی سلفامین فلو و استایل و آموزش دلیوری . گروه سلفامین بایسل اموزش رپ فارس روبرای شما اماده کرده … کارگاه اموزش فلوسازی سلفامین

فلوی ساده صرفاً شامل پیاده‌سازی سیلاب‌های تاکیدی بر روی چهار ضرب اصلی است و نهایتاً سیلاب‌های پایانی هم‌وزن را شامل می‌شود. اگر در این پیاده‌سازی سیلاب‌های تاکیدی هم‌وزن، بر روی ضرب‌آهنگ بیت سوار شود، فلوی خروجی شناورتر و خوش‌وزن‌تر خواهد بود امّا اگر علاوه بر هماهنگی رایم تاکیدی با ضرب‌آهنگ بیت، رایم‌های دیگری با وزن‌های مختلف نیز آن‌ها را همراهی کنند، فلوی خروجی پیچیده‌تر و مسلماً خاص‌تر خواهد بود. آهنگ «Lose Yourself» از امنم نمونه‌ای عالی از فلوی پیچیده، پیوسته و خوش وزن است.

نویسنده کتاب «How To Rap» نیز شیوه جالبی برای نمایش نحوه کار فلو ابداع کرده است. نویسنده کتاب معتقد است که هر خط رپ (خط – Bar) دارای چهار ضرب اصلی است و با قرار دادن سیلاب‌های تاکیدی بر روی این چهار ضرب اصلی، فلو ایجاد می‌شود. در جهت اثبات این موضوع دیاگرامی طراحی کرده و ابیات را بر روی آن پیاده می‌کند و نحوه کار فلو را نشان می‌دهد. در شکل «ب» نمونه‌ای از این روش نمایش فلو را مشاهده خواهید کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر به کتاب مذکور مراجعه کنید.

فلو یا جریان چیست ؟ اموزش فلو در رپ در کارگاه اموزش فلوسازی سلفامین فلو و استایل و آموزش دلیوری . گروه سلفامین بایسل اموزش رپ فارس روبرای شما اماده کرده ...
فلو یا جریان چیست ؟ اموزش فلو در رپ در کارگاه اموزش فلوسازی سلفامین فلو و استایل و آموزش دلیوری . گروه سلفامین بایسل اموزش رپ فارس روبرای شما اماده کرده … کارگاه اموزش فلوسازی سلفامین

 

سخن پایانی فلو در رپ

فلو را می‌توان، الگویی موسیقیایی متشکل از نوسانات چیدمانِ رایم‌های موجود در لیریکس و سیلاب‌های تاکیدیِ سوار بر ضرب‌آهنگ بیت، تعریف کرد. از آنجایی که غالب رپرهای ایرانی، برای نوشتن لیریکس خودصرفاً با رایم‌های پایانی و چندسیلابی کار می‌کنند، فلوهای ایجاد شده معمولاً ساده و ابتدایی است. پیش از این، مثالی از کشتی و دریای مواج آوردیم، قابل ذکر است که محتوای آهنگ رپ درواقع مسافران آن کشتی شناور بر روی آب هستند.

به مقصد رساندن مسافران تنها با هدایت و کنترل صحیح کشتی در جهت مناسب امکان‌پذیر است، درنتیجه اگر شما به عنوان رپر در تلاش برای به اشتراک گذاشتن و انتقال محتوای کار خود با دیگران هستید این عنصر اساسی رپ کردن را جدی بگیرید. یکی از عناصر موثر بر فلو، دلیوری است که پیش‌تر راجع به آن صحبت کردیم.

دلیوری یا همان نحوه بیان ابیات درواقع روح موسیقیایی فلو است پس تسلط بر نحوه بیان و اجرا نیز، نیاز اساسی یک موسیقی خوب و حرفه‌ای است. نکته قابل اهمّیت و توجه این است که ترکیب این عناصر با یکدیگر، سبب زیبایی خروجی نهایی می‌شود. نکته دیگر این‌که لغات به تنهایی هیچ معنا و مفهومی ندارند و این ما هستیم که به آن‌ها معنا و مفهوم می‌دهیم.

درگیر کردن ذهن با اسامی مختلف و معنای آن‌ها، چندان مناسب و مفید نخواهد بود، هرچند پرداختن به این مفاهیم و بررسی آن‌ها از لحاظ تئوری مفید است امّا بدون تجربه شنیداری، درک این مباحث امکان‌پذیر نخواهد بود. بنابراین پیشنهاد می‌شود علاقمندان موسیقی رپ به تجربه موسیقیایی و شنیدن آثار درجه اوّل توجه بیشتری داشته باشند.

در آینده سعی خواهیم کرد در جهت تکمیل مباحث فنی موسیقی رپ، تکنیک و انواع آن را مورد بررسی قرار بدهیم. سخن آخر این‌که، اگرچه در این نوشتار سعی بر آن بوده است که به بهترین شیوه ممکن مفاهیم مورد بحث، بررسی و تشریح شوند ولیکن اگر کاستی و کژفهمی ای بر مطالب وارد است امید ما بر کوشش اهالی مسلط به فن، در جهت اصلاح و تببین مفاهیم مورد بحث است.

کارگاه اموزش فلوسازی سلفامین

 

Relatest posts

آیا شما واقعا یک رپکن هستید؟!
آیا شما واقعا یک رپکن هستید؟!
دانلود بیت گیم رایگان به نام Game Whit Balls
دانلود بیت گیم رایگان به نام Game Whit Balls
دانلود بیت گیم رایگان به نام Game Whit Balls

Leave Comments